Літня ловля сетными знаряддями
Обережний річковий жерех в мережі трапляється лише там, де він водиться у великих кількостях, тобто в пониззі великих російських річок, і там же його ловлять неводами, особливо пізно восени, коли «король перекатів» втрачає значну частину своєї " живості та вправності і вже не перестрибує через верхню тятиву неводи. У середній смузі відносно вдалі улови жереха мережами бувають лише на озерах і водосховищах. Причому у всіх цих випадках снасті використовуються великі, промислових розмірів, і любителям така рибалка недоступна.
Але любителі мереж не менш винахідливі, ніж спінінгісти і вудильники, і придумали кілька способів, якими можна взяти верх жерехами там, де вони проявляють максимум обережності, тобто на перекатах невеликих річок.
Один з цих способів – застосування сіткових екранів, але екранів особливих, не схожих на звичайні: «косинку» або «телевізор» протягом місцях, улюблених жерехом, просто покладе на дно, залишивши без улову. Зародилася ця снасть багато років тому буквально у мене на очах, і ось як це сталося: у вузькій, дрібної і быстроводной протоці між очеретяними заростями мав звичай ганяти дрібниця великий жерех, не подпускавший до себе зі спінінгом або живцовой вудкою (все відбувалося ще до Великої Спінінгової Революції), тим більше що зловити його намагалися пацани чотирнадцяти років від роду, і досить примітивними знаряддями. Намагалися, намагалися, а потім придумали: знайшли на березі викинутий обривок мережі довжиною в півтора метра і такої ж висоти, без будь-яких оснастки, розтягнули за кути чотирма лісками, виставивши поперек течії в тому місці, де протоки сильно звужувалася, кінці лісок прив'язали до коріння очерету і до вершин, зібраним у пучок (всі вплав і вбрід, без будь-яких гумових костюмів). Ніхто серйозно не вірив в успіх, але примітивна снасть спрацювала! Ранок великий поплавець, прив'язаний до однієї з лісок (каністра з-під антифризу) погойдувався на воді в десятці метрів нижче за течією, а на дні лежав здоровенний жерех, сповитий, немов немовля!
Не знаю, известна ли эта снасть рыболовной науке и есть ли у нее официальное название, но по действию она очень напоминает небольшую сеть-тропник, выставляемую сухопутным охотником на зайцев в том месте, где они натаптывают зимой свои тропы в узких просветах между густыми кустами. И тропник, и экран работают одинаково: кусок сети, незаметный в темноте, висит с самым минимальным натягом, и быстро плывущая рыба (быстро скачущий заяц) срывает его с крепления, начинает биться и накручивает сеть на себя.
Згодом експромтом народжена снасть була дещо модернізована: замість чотирьох лісок, прив'язаних до кутах екрана, стали використовувати дві горизонтальних, пропущені через кутові осередки мережі, – екран у такому випадку кілька вигинається під тиском течії, але вдарився в нього жерех з більшою ймовірністю опиняється в полоні. Мережа краще використовувати не нитяную, а з прозорою мононитки, менш помітною у воді.
- Словник Рибака, рибальські терміни, рибальський сленг.Словник Рибака, рибальські терміни, рибальський сленг.